Здоров’я – це мудрих гонорар. Про  медичні дивіденди  мова йшла у спілкуванні Анжели Поліщук зі Світланою Парейко, дитячим лікарем ендокринологом ДЗ «СМСЧ №3» МОЗ України .

Світлано Вікторівно, яким є моніторинг захворювань, спричинених нестачею йоду на карті світу та України зокрема?

Для початку скажу, що дефіцит йоду є важливою медико-соціальною проблемою в багатьох країнах світу. За даними ВООЗ хвороби викликані дефіцитом йоду займають третє місце серед найбільш поширених неінфекційних захворювань людини. Майже 1 млрд. мешканців планети мають клінічні прояви  йод дефіцитних захворювань.

Не є винятком і Україна, зокрема Львівська,  Рівненська, Волинська області, які ще за радянських часів відносили до регіонів максимального ризику розвитку ЙДЗ. Чорнобильська катастрофа примусила звернути особливу увагу на йодний дефіцит та його наслідки. 26 вересня 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1418 «Про затвердження Державної програми профілактики йодної недостатності у населення». Але, на жаль, основні положення цього документу так і не були втілені у життя.

Чим спричинений брак йоду в організмі людини і до яких наслідків у дітей призводить це?

Взагалі, йодний дефіцит є проблемою безпосередньо пов’язаною з харчуванням населення. Добова норма йоду має надходити із продуктами харчування та питною водою щодня, оскільки механізмів його накопичення в організмі не існує.

Дефіцит цього мікроелементу в ґрунті та воді майже на всій території України призводить до низького вмісту йоду в продуктах рослинного і тваринного походження. Лише морепродукти мають у своєму складі його достатню кількість. Але результати опитувань продемонстрували, що тільки 2-3% населення нашої країни щодня включають до свого раціону морську рибу, морську капусту та інші морепродукти. В абсолютній же більшості випадків ці багаті на йод продукти потрапляють до столу не частіше 1-2 разів на тиждень, або навіть декілька разів на місяць. Більш ніж третина дітей зовсім не вживають морепродуктів.

Як наслідок, з раннього віку починають розвиватися ЙДЗ, виникненню яких можна повністю запобігти за умови адекватного споживання йоду. Спектр таких захворювань надзвичайно широкий. При йодній недостатності в організмі плоду і немовляти характерні: висока перинатальна смертність, вроджені вади розвитку, вроджений гіпотиреоз, ендемічний неврологічний кретинізм. У дітей і підлітків дефіцит йоду спричиняє затримку фізичного розвитку, погіршення інтелектуальних здібностей, складності при навчанні в школі, юнацький гіпотиреоз, високу захворюваність і схильність до хронічних захворювань, у дівчат-підлітків – порушення в становленні репродуктивної системи.

Пані Світлано, які чинники обумовлюють загострення проблем щитовидної залози і чому недугам ендокринної системи слід активно протистояти?

Серед йод дефіцитних захворювань абсолютна першість належить дифузному зобу, який зареєстрований більше ніж у 500 тис. дітей України і складає 66,6 % від всієї ендокринної патології. І це тільки офіційні дані. Реальна поширеність захворювання щитовидної залози у дітей значно вища. Більшість дослідників сходяться на думці, що в Україні майже не існує регіонів, де б зоб носив поодинокий характер. Цьому є багато причин. До них відносять природний дефіцит йоду, техногенне забруднення довкілля та інші чинники.

Наголошу: крім прямого дефіциту йоду існують різноманітні фактори, що спричиняють його відносну недостатність, навіть при адекватному надходженні. Приміром, збільшує дефіцит йоду надлишок таких мікроелементів, як кальцій, магній, фтор, хлор, бром, марганець. Тому треба обережно ставитись до постійного вживання мінеральних та жорстких вод. Не бажаним є  також вживання хлорованої води з водопровідної мережі без попереднього відстоювання.

Тютюновий дим також в двічі підвищує частоту виникнення зобу у курців та всіх, хто їх оточує, особливо за умов йодного дефіциту.

Підтримання достатнього рівня йоду у дитини протягом внутрішньоутробного, неонатального періодів та до 2-3 років життя забезпечує нормальний розвиток головного мозку, центральної нервової системи. При його дефіциті можливе виникнення гідроцефалії, мікроцефалії, хвороби Дауна та інших порушень.

Щодо дітей шкільного віку, велика кількість досліджень показала, що в регіонах, де спостерігається виражений, помірний або навіть легкий дефіцит йоду коефіцієнт IQ у дітей на 10-15% нижчий, ніж у однолітків, що мешкають у місцевостях з достатнім забезпеченням йодом. Таким дітям важко навчатись в школі, засвоювати нові знання і навички.

Світлано Вікторівно, як апробувати на практиці медичну аксіому: «ліпший грам профілактики, аніж кілограм лікування» у подоланні йод дефіцитних захворювань?

Зауважу:  неможливо переоцінити важливість профілактики ЙДЗ. Ідеальним є  її початок ще на етапі планування вагітності, оскільки від стану йодного забезпечення майбутньої матері залежить адекватне формування нервової системи плода, інтелектуальних здібностей майбутньої дитини.

Існують три основних види йодної профілактики: масова, індивідуальна і групова.

Що цікаво, найбільш ефективною є постійна масова профілактика. Вона полягає у тому, аби все населення країни постійно використовувало йодовану сіль в якості носія йоду. Перевага надається саме йодованій солі через те, що вона є доступним, безпечним, дешевим для всіх продуктом. Міжнародний досвід свідчить, що для проведення масової профілактики ЙДЗ необхідним є загальне йодування солі у всій країні. Тобто йодована сіль повинна використовуватись не тільки для вживання вдома, а й у закладах громадського харчування, при промисловому виготовленні продуктів харчування (ковбаси, напівфабрикати тощо). Звичайну сіль треба заборонити, а це потребує прийняття відповідних законодавчих актів. Завдяки цьому 34 країни світу повністю подолали наслідки йодного дефіциту(все населення вживає виключно йодовану сіль). Ще 28 країн наближаються до цього показника. На жаль у нас цього немає. Україна, будучи найбільшим виробником йодованої солі в Європі, входить до числа п’яти країн з найнижчим показником вживання йодованої солі (поряд із Пакистаном, Гамбією, Гвінеєю-Бісау та Гаїті).

Тому виникає необхідність у проведенні групової та індивідуальної профілактики найбільш уразливих категорій населення, таких як: діти, підлітки, вагітні та жінки, котрі годують груддю.

Групова профілактика проводиться в організованих колективах (школах, дитячих садках, інших дитячих закладах),  індивідуальна – серед «неорганізованого населення». До розряду останніх належать вагітні і жінки, що вигодовують груддю, новонароджені та маленькі діти, а також діти, які не відвідують дитячі та дошкільні установи.

Для групової та індивідуальної профілактики краще використовувати точно дозовані лікарські препарати. Хочу наголосити: не припустимо використовувати для йодної профілактики біологічно активні добавки, які не мають чітко визначеної і головне – контрольованої кількості йоду у своєму складі. У разі їх вживання людина, і особливо дитина, може отримувати надмірну дозу йоду, що також є небезпечним.

Категорично не можна використовувати для профілактики та лікування ЙДЗ спиртовий розчин йоду, який призначений для зовнішнього застосування та має надвисоку концентрацію йоду. У разі прийому високих доз йоду може виникнути гостре отруєння.

Отже щоб підсумувати, хочу сказати, що для подолання йодного дефіциту необхідні спільні зусилля громадськості, влади та кожного українця. Всі мають усвідомити, що лише постійними спільними зусиллями ми зможемо подолати цю серйозну проблему, яка в нашій країні стосується кожного.

Будьмо здорові!