Діти — це дар від Господа. Тому з ними потрібно поводитися згідно з біблійною інструкцією виховання.  Крім того, дорослі повинні зрозуміти, що існують три стадії взаємин між батьками та дитиною.

Перша стадія — «зв’язок»

Перші кроки життя дитини вкрай важливі. Щоб сформувалась стадія «зв’язку» — єдності стосунків «батьки-дитина», — необхідна присутність люблячих батьків, готових завжди задовольнити насущні проблеми дитини, заспокоїти, коли вона налякана, ніколи не засоромлювати за почуття страху. Чуйні батьки розуміють, як важко буває сину чи доньці у школі. Вони готові завжди допомогти. Саме втома, роздратованість та відсутність часу заважають батькам певним чином відповідати на потреби дитини. Водночас витрачені зусилля лягають депозитом у стократ пізніше.

Друга стадія — «розрив зв’язку»

Ця стадія характеризується складністю обставин виховання. В українських прислів’ях і приказках картина батьківських битв цього часу відображена так: «Більшають діти — більшають і клопоти»; «Як мала дитина — не виспишся, підросте — не наїсися, а виросте — не одягнешся»; «Від малих болить голова, а від великих — серце». І ще: «Малі поки діти, то кажуть: «Дітки не забийтесь!», а як підростають, то кажуть: «Дітки не бийтесь»».

Проблемний період виховання і впливу на дитину спеціалісти пов’язують з підлітковим віком, в якому діти намагаються розірвати зв’язок з батьками, прямуючи шляхом від залежності до незалежності. Діти-підлітки віддаляються від батьків і на емоційному рівні. Вони проводять більше часу з друзями або на самоті. Підлітки заперечують «старомодні» правила батьків. Їхні слова та зовнішність свідчать про те, що вони перебувають у процесі розриву зв’язку.

Третя стадія — «відновлення зв’язку»

В народі кажуть: «В мами й тата не довіку». Після того, як діти залишають батьківський дім, відбувається відновлення зв’язку. На цьому етапі сини й доньки незалежні і вже не відчувають необхідності віддалятися від батьків. Це сприяє налагодженню дружніх та зрілих стосунків.

Головне — виграти всю війну

Якщо у вас ще маленька дитина, ви перебуваєте на дуже відповідальній стадії «зв’язку». Рівень стосунків, які наразі формуються, впливатимуть на все подальше життя. Це передбачає, що ви повинні упродовж певних років жертвувати своїми захопленнями та справами, відклавши вбік книги та газети, аби погратися з дітьми, відвідати з ними зоопарк, робити з коробок іграшковий дім, пограти у схованки й наважитися на інші «ризиковані» справи. Також це означає вислуховувати те, що вам не дуже цікаво або відповідати на безліч «чому-чому?», приділяючи максимум часу та уваги дітям.

І ще: слід гарно запам’ятати: бездоганних мамів і татусів не існує! Усі люди роблять великі і малі промахи, але важливо зробити аналітичні висновки (роботи над помилками). Якщо у вихованні підростаючого покоління тепер ви отримали поразку в одній з битв, суворо не переймайтесь, пам’ятаючи: головне — виграти всю війну.

Анжела Поліщук