Без перебільшення, правильно обрати фах — це запорука успіху для кожної молодої людини. З точки зору експертів це означає дещо більше, ніж добросовісно робити свою справу. Насамперед, це соціум, в який ми вступаємо із вибором тієї чи іншої професії, його етичні норми, правила, принципи, цінності, спосіб життя.

Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» і «спеціальність». Професія — рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність — окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності. Наприклад, вона лікар за професією, хірург за спеціальністю, він за професією будівельник, а за спеціальністю може бути бетонником, арматурником, зварювальником, кранівником, тощо.

«Тож як не потонути у морі спеціальностей та фахів?» — запитає будь-хто з юнаків та дівчат. А до вашого відома, друзі, підтверджу, що нараховується професій більше шести тисяч, і кожна ставить певні вимоги до людини. Одні вимагають сили і кмітливості, інші — розуму і охайності або уміння спілкуватися і стриманості.

Щоб обрати свій майбутній фах, необхідно враховувати ряд факторів: власні побажання, психологічні особливості та можливості. Не слід забувати й про потреби ринку праці. Іншим словом, треба гармонізувати усі «хочу», «можу» і «треба».

Експерт цієї галузі розробив навіть формулу вибору професії, котра в загальному вигляді підказує, як прийняти оптимальне рішення. Доктор психологічних наук, професор Євгеній Климов опрацював класифікацію професій, котра допомагає усім охочим не загубитись у виборі фаху чи спеціальності. Беручи за основу процес «контактування», учений виділяє 5 груп:

  1. «Людина — жива природа» (П)

Представники цього типу мають справу з рослинами і тваринними організмами, мікроорганізмами і умовами їх існування (агроном, зоотехнік, ветеринар, мікробіолог).

  1. «Людина — техніка чи нежива природа» (Т)

Працівники мають справу з неживими технічними об’єктами праці (слюсар, інженер-механік, електрослюсар, технік-технолог закладів харчування).

  1. «Людина — людина» (Л)

Предметом зацікавленості є соціальні системи, групи населення, люди різного віку, які працюють у сфері обслуговування, освіти (продавець, лікар, учитель).

  1. «Людина — знакова система» (З)

Представники професій цієї системи займаються природними і штучними мовами, умовними знаками, символами, цифрами, формулами (програміст, математик, кресляр-картограф, редактор видавництва, мовознавець).

  1. «Людина — художній образ» (X)

Основними об’єктами діяльності є факти художнього вираження дійсності (художник-декоратор, налагоджувач музичних інструментів, концертний виконавець, артист балету, актор театру).

Щоправда, друзі, варто взяти до уваги: професія може характеризуватися одночасно ознаками різних типів. Приміром, диригент хору — це і музикант, і організатор групи людей.

З приводу профорієнтації дозвольте ще розповісти одну притчу. Відомо, що тачка — просте знаряддя для транспортування вантажів. Складається вона із вантажного кузова, одного або декількох коліс і рукоятки. Так от троє чоловіків, напружуючись щосили, везуть важкі тачки з каменями. Перехожий ставить кожному з них одне і теж запитання: «Що ти робиш?»

Перший відповів: «Везу цю кляту тачку». Другий сказав: «Заробляю собі на хліб». А третій же мовив: «Будую місто!»

Три різні відповіді, хоча усі виконували одну й ту ж роботу. А розгадка цього ребусу лежить у площині мотивів. Для одного важливо заробляти гроші, для іншого робота стає каторгою, а для когось — це можливість реалізувати себе (у нашій притчі — побудувати місто).

Хтось із відомих казав: «якщо ви вдало оберете труд і докладете до нього душу, то щастя саме знайде вас». Посудіть, друзі: щодня людина проводить до восьми годин на день на своєму робочому місці, або ж виконує те, чого вимагає обрана нею професія, чи не так? Тож усім (і батькам, і випускникам шкіл) треба добре помізкувати, аби згодом вислів «На роботу як на свято» набув реального сенсу.

 

Підготували Скиданюк М.Д., Поліщук А.Й